Dworek Wybickich

W Sikorzynie znajduje się najładniejszy dworek w Polsce. Mowa tu o wyjątkowym Dworku Wybickich. To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy nastroju, historii i dobrej herbaty. Ponad 250-letnia historia Dworu jest szczególnie związana z rodem Wybickich. A także ze słynną postacią generała Józefa Wybickiego — autora słów polskiego hymnu.

Dworek Wybickich adres

 • Dwór Wybickich — muzeum, herbaciarnia, labirynt
 • miejscowość : Sikorzyno k. Stężycy
 • ulica : Sikorzyno 39A
 • telefon : 506 23 35 53; 602 25 69 53

Dworek Wybickich w Sikorzynie

Dworek Wybickich w Sikorzynie jest pięknym dworkiem z przylegającym do niego parkiem. Posiadłość ta przez trzy wieki należała do rodu Wybickich. Dopiero stąd wyprowadzili się do pobliskiego Będomina, gdzie przyszedł na świat Józef.

Od XVII wieku Wybiccy byli właścicielami dworku w Sikorzynie. A to dlatego, że Bartłomiej Wybicki, który był wójtem klasztoru Kartuzów w Kartuzach, rozstrzygał spór o posiadłości ziemskie na korzyść rodu Wybickich.

Tak więc Sikorzyno stało się gniazdem rodowym Józefa Wybickiego twórcy „Pieśni Legionów Polskich” we Włoszech (1797). Która jako „Mazurek Dąbrowskiego” stała się od lat 1926-1927 hymnem narodowym Polski. Niestety nie ocalał zabytkowy dworek z czasów Bartłomieja Wybickiego.

Obiekt przez wiele lat zmieniał właścicieli, popadał w ruinę. W 1992 roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zakupiło podupadły budynek. A sześć lat później nieruchomość nabył Leszek Zakrzewski z Gdańska. Nowy właściciel odrestaurował obiekt i przywrócił mu jego dawną świetność.

Dwór Wybickich pięknieje i przyciąga turystów z całej Polski.

W 2008 r. właściciel umożliwił turystom zwiedzenie dworu, gdyż powstało tam muzeum. Odwiedzający mogą obejrzeć w nim m.in. zabytkowe stoły, przy których rodzina Wybickich spożywała posiłki. A także wiekowe biurka i szafy.

Zwiedzając dwór Wybickich, warto również udać się do parku, by podziwiać zabytkowy drzewostan. Uwagę przykuwa także roślinny labirynt przy parku.

Kaszuby dworek

Wieś Sikorzyno nazwa pochodzi od pierwszych właścicieli dworu – rodziny Sikorskich. Położona jest nieopodal góry Wieżyca, pomiędzy Szymbarkiem i Gołubiem – znanymi kaszubskimi wsiami letniskowymi.

To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy nastroju, historii i dobrej herbaty. Ponad 250-letnia historia Dworu związana z rodem Wybickich i z generałem Józefem Wybickim. Autorem słów polskiego hymnu. Zabytkowe wnętrza przyciągają wspaniałym klimatem zachowanych, oryginalnych pieców kaflowych. A także mebli i sprzętów z końca XIX i z początku XX wieku.

Ogród jest równie piękny, jak wnętrze dworku. Kwiaty, poziomki, warzywnik, huśtawka na klonowej gałęzi, aleje lipowe zakończone altankami. Jak i również dumny dąb, świadek upływu czasu. W okolicy bocianie gniazda i mnóstwo ptaków, które w ogrodzie przebywają bardzo chętnie.

Godziny otwarcia

 • Muzeum, park, labirynt roślinny ( herbaciarnia )
 • maj – wrzesień (wtorek – niedziela) godz. 10-17
 • październik – kwiecień (czwartek – niedziela) godz. 10-17

Dworek Wybickich cennik

 • bilet normalny – 12 zł/os
 • bilet ulgowy- 9 zł/os
 • bilet grupowy (grupa dorosłych od 15 osób) – 9 zł/os
 • bilet studencki – 9zł/os
 • dzieci i młodzież szkolna – 8 zł/os
 • bilet rodzinny – 30 zł
 • Bilet wstępu ważny jest 14 dni

Pokoje gościnne w Dworku Wybickich

Dwór przez cały rok dysponuje pokojami gościnnymi. A goście mogą korzystać z kuchni i świetlicy z odbiornikiem tv.

Od 80 zł os – doba ze śniadaniem (cena zróżnicowana wg standardu pokoju oraz długości pobytu)a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *