Kamienne kręgi Kaszuby

Na Kaszubach prawdziwym hitem turystycznym są kamienne kręgi. W miejscowościach Węsiory i w Odrach. Jest to wielki rezerwat archeologiczny. Warto wybrać się tam na spacer o każdej porze roku.

Kaszuby co zobaczyć?

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w naszym kraju. Dlatego jest tu też sporo atrakcji, które możesz zwiedzić. Do niektórych z nich należą:

  • Park Edukacyjny Zoo-Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie. Jest to miejsce, którym zobaczysz egzotyczne zwierzaki. Park to nie tylko zwierzaki. Jest tutaj kino, bar, park zabaw dla dzieciaków;
  • W Sierakowicach warto przejść się po parku w centrum. Znajdziemy tu ołtarz papieski, na którym Papież Jan Paweł II odprawiał mszę świętą w Pelplinie. Tuż obok parku znajdziemy drewniany Kościół Świętego Marcina. Który warto zwiedzić z darmowym audio przewodnikiem. W środku organizowane są regionalne wystawy;
  • Muzeum — Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Obecnie muzeum przypomina skansen zawierający liczne rekonstrukcje chat kaszubskich. Jak i również zabudowań dworskich, wiatraków, kościołów i budynków lokalnych rzemieślników;
  • W Gdańsku warto zwiedzić Półwysep Westerplatte. Warto również zobaczyć Twierdzę Wisłoujście. Można również zwiedzić centrum Gdańska. A najbardziej przejść się ulicą Długą i zrobić sobie zdjęcie z Neptunem;
  • W Kościerzynie warto zwiedzić Muzeum Kolejnictwa z piękną ekspozycją zabytkowych parowozów i lokomotyw. W centrum Kościerzyny znajduje się charakterystyczna fontanna i pomnik Remusa. Warto również zwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej. Znajdziemy tam ciekawą wystawę o mieście, historii Kaszub i o lokalnych działaczach. Można również zobaczyć ekspozycję w podziemiach. Na jednym z pięter Muzeum Ziemi Kościerskiej znajduje się Muzeum Akordeonu. W którym zgromadzono ponad setkę pięknych instrumentów;
  • W Bytowie warto zwiedzić gotyki zamek krzyżacki. W zamku mieści się Muzeum ZachodnioKaszubskie. Znajdziemy tam ekspozycje pokazujące jak żyło się kiedyś na kaszubskiej wsi. Są tam również wystawy historyczne i czasowe oraz warta szczególnej uwagi wystawa twórczości kaszubskich artystów;
  • Warto również zobaczyć Kamienne Kręgi w miejscowości Odry i w Węsiorach.

Kamienne Kręgi

Podobnie jak w Odrach tak i w Węsiorach znajdują się kamienne kręgi. Które są cmentarzyskiem Gotów i Gepidów z I-III wieku.

Kręgi Kamienne w Odrach

Latem każdego dnia do kaszubskiego Stonehenge przybywają tłumy ciekawskich. Którzy chcą z bliska obejrzeć to tajemnicze miejsce.

Kręgi w rezerwacie liczą od 15 do 33 m średnicy. W każdym kręgu jest od 16 do 29 kamieni. Wystających z ziemi na 20 do 70 cm. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów. Od 15 września 1958 teren ten stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody.

„Kręgi Kamienne” to miejsce tętniące życiem. Każdego roku organizowane są imprezy kulturalne, związane klimatem i tematyką z „Kręgami Kamiennymi”.

Festyn gocki – odbywa się we wrześniu, kiedy to rezerwat tonie w przepięknych wrzosowiskach. Festyn Gocki z roku na rok przynosi nowe atrakcje dla turystów. Od muzyki celtyckiej po tańce irlandzkie. A także warsztaty garncarskie, pokazy sokolników.

Kamienne Kręgi w Węsiorach

Niedaleko wsi Węsiory znajdziemy jedno z najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce. Mowa tu o tutejszych tajemniczych kamiennych kręgach.

W Węsioarach zachowały się trzy kamienne kręgi i część czwartego oraz 20 kurhanów. Średnica największego kręgu wynosi 26 metrów. Ułożona jest z kamieni o wysokości ok. 1,5 m. Pośrodku niektórych znajdują się kamienne stele. Groby ciałopalne lub szkieletowe znajdują się w różnych miejscach w obrębie kręgów. Kurhany mają koliste podstawy o średnicy od 4 do 16 metrów. I niekiedy również stele kamienne na szczycie.

Ciekawostka

Warto wiedzieć, że kamienne kręgi są również pradawnym kalendarzem. Wyznaczającym wschody słońca w przesilenia letnie i zimowe. Jak też wschody księżyca w okresach pełni.

Większość Kaszubów do dziś wierzy, że kamienne kręgi mają magiczną moc. Dlatego w obawie przed promieniowaniem kamieni nie wchodzą do środka kręgu. Ani też nie stawiają nóg na kamieniach, bo może to przynieść nieszczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *