Kamienne kręgi Kaszuby

Na Kaszubach prawdziwym hitem turystycznym są kamienne kręgi. W miejscowościach Węsiory i w Odrach. Jest to wielki rezerwat archeologiczny. Warto wybrać się tam na spacer o każdej porze roku.

Kaszuby co zobaczyć?

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w naszym kraju. Dlatego jest tu też sporo atrakcji, które możesz zwiedzić. Do niektórych z nich należą:

  • Park Edukacyjny Zoo-Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie. Jest to miejsce, którym zobaczysz egzotyczne zwierzaki. Park to nie tylko zwierzaki. Jest tutaj kino, bar, park zabaw dla dzieciaków;
  • W Sierakowicach warto przejść się po parku w centrum. Znajdziemy tu ołtarz papieski, na którym Papież Jan Paweł II odprawiał mszę świętą w Pelplinie. Tuż obok parku znajdziemy drewniany Kościół Świętego Marcina. Który warto zwiedzić z darmowym audio przewodnikiem. W środku organizowane są regionalne wystawy;
  • Muzeum — Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Obecnie muzeum przypomina skansen zawierający liczne rekonstrukcje chat kaszubskich. Jak i również zabudowań dworskich, wiatraków, kościołów i budynków lokalnych rzemieślników;
  • W Gdańsku warto zwiedzić Półwysep Westerplatte. Warto również zobaczyć Twierdzę Wisłoujście. Można również zwiedzić centrum Gdańska. A najbardziej przejść się ulicą Długą i zrobić sobie zdjęcie z Neptunem;
  • W Kościerzynie warto zwiedzić Muzeum Kolejnictwa z piękną ekspozycją zabytkowych parowozów i lokomotyw. W centrum Kościerzyny znajduje się charakterystyczna fontanna i pomnik Remusa. Warto również zwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej. Znajdziemy tam ciekawą wystawę o mieście, historii Kaszub i o lokalnych działaczach. Można również zobaczyć ekspozycję w podziemiach. Na jednym z pięter Muzeum Ziemi Kościerskiej znajduje się Muzeum Akordeonu. W którym zgromadzono ponad setkę pięknych instrumentów;
  • W Bytowie warto zwiedzić gotyki zamek krzyżacki. W zamku mieści się Muzeum ZachodnioKaszubskie. Znajdziemy tam ekspozycje pokazujące jak żyło się kiedyś na kaszubskiej wsi. Są tam również wystawy historyczne i czasowe oraz warta szczególnej uwagi wystawa twórczości kaszubskich artystów;
  • Warto również zobaczyć Kamienne Kręgi w miejscowości Odry i w Węsiorach.

Kamienne Kręgi

Podobnie jak w Odrach tak i w Węsiorach znajdują się kamienne kręgi. Które są cmentarzyskiem Gotów i Gepidów z I-III wieku.

Kręgi Kamienne w Odrach

Latem każdego dnia do kaszubskiego Stonehenge przybywają tłumy ciekawskich. Którzy chcą z bliska obejrzeć to tajemnicze miejsce.

Kręgi w rezerwacie liczą od 15 do 33 m średnicy. W każdym kręgu jest od 16 do 29 kamieni. Wystających z ziemi na 20 do 70 cm. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów. Od 15 września 1958 teren ten stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody.

„Kręgi Kamienne” to miejsce tętniące życiem. Każdego roku organizowane są imprezy kulturalne, związane klimatem i tematyką z „Kręgami Kamiennymi”.

Festyn gocki – odbywa się we wrześniu, kiedy to rezerwat tonie w przepięknych wrzosowiskach. Festyn Gocki z roku na rok przynosi nowe atrakcje dla turystów. Od muzyki celtyckiej po tańce irlandzkie. A także warsztaty garncarskie, pokazy sokolników.

Kamienne Kręgi w Węsiorach

Niedaleko wsi Węsiory znajdziemy jedno z najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce. Mowa tu o tutejszych tajemniczych kamiennych kręgach.

W Węsioarach zachowały się trzy kamienne kręgi i część czwartego oraz 20 kurhanów. Średnica największego kręgu wynosi 26 metrów. Ułożona jest z kamieni o wysokości ok. 1,5 m. Pośrodku niektórych znajdują się kamienne stele. Groby ciałopalne lub szkieletowe znajdują się w różnych miejscach w obrębie kręgów. Kurhany mają koliste podstawy o średnicy od 4 do 16 metrów. I niekiedy również stele kamienne na szczycie.

Ciekawostka

Warto wiedzieć, że kamienne kręgi są również pradawnym kalendarzem. Wyznaczającym wschody słońca w przesilenia letnie i zimowe. Jak też wschody księżyca w okresach pełni.

Większość Kaszubów do dziś wierzy, że kamienne kręgi mają magiczną moc. Dlatego w obawie przed promieniowaniem kamieni nie wchodzą do środka kręgu. Ani też nie stawiają nóg na kamieniach, bo może to przynieść nieszczęście.