Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Skansen „Parowozownia Kościerzyna” jest placówką muzealną prowadzoną przez Zakład Taboru w Gdyni. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek 10.00-16.00
 • wtorek – niedziela 10.00-18.00

Muzeum kolejnictwa Cennik

 • Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu:
  • Bilet normalny – 5 zł
  • Bilet ulgowy – 4 zł
 • Muzeum Kolejnictwa:
  • Bilet normalny – 8 zł
  • Bilet ulgowy – 6 zł
  • Usługa przewodnicka – 25 zł
  • Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie

Muzeum kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna – znajduje się w Kościerzynie przy ulicy Towarowej. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Znajduje się obok stacji Kościerzyna we wschodniej części miasta, w budynku i placu dawnej lokomotywowni. Dzieje kościerskiej parowozowni sięgają dziewiętnastego wieku. Dokładna data rozpoczęcia jej działalności nie została odnotowana w archiwach.

Muzeum istnieje tu od 1992 roku i zgromadziło pokaźne eksponaty transportu kolejowego. Charakterystycznego dla kolei żelaznej, funkcjonującej bez użycia elektryczności.

Największą część ekspozycji stanowią parowozy, które można oglądać nie tylko z zewnątrz. Można również wejść do środka budki maszynisty. Ponadto w muzeum znalazły się też lokomotywy spalinowe i jedna elektryczna. Oraz kilka wagonów osobowych i towarowych.

Odwiedzający parowozownię mają do zwiedzania: prostokątną, przelotową halę na cztery parowozy. Jak i również sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny. A także elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.

Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć dwie unikatowe lokomotywy. Największy polski parowóz Pu29-3 oraz spalinowóz SP47-001. A także wagon kolejki na Gubałówkę z 1938 r., wyprodukowany w ilości dwóch egzemplarzy.

Wizyta w tym muzeum może być doskonałym sposobem na spędzenie popołudnia.

Kolejnictwo Kaszuby

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce.

Dla dzieci największą atrakcją Kościerzyny jest jednak skansen kolejowy, urządzony wokół budynku dawnej lokomotywowni. Można tu podziwiać zabytkowe wiekowe parowozy. Trochę młodsze lokomotywy spalinowe i elektryczne, różnego typu wagony, drezyny itp. Ciekawostką jest wagon kolejki jeżdżącej na Gubałówkę. Eksponowanych jest w sumie 45 jednostek taboru kolejowego. Muzeum Kolejnictwa to naprawdę świetne miejsce dla każdego miłośnika zabytków techniki.

Zwiedzanie na Kaszubach

Kaszuby z roku na rok są coraz bardziej popularne. Tuż obok Muzeum kolejnictwa znajduje się Muzeum Akordeonu, jedyne chyba w całej Polsce. Ma ono swoją siedzibę w ratuszu i prezentuje aż 120 instrumentów. Pochodzących z Polski i z całego świata. Akordeon stanowi jeden z głównych instrumentów każdej szanującej się kaszubskiej kapeli.

Na Kaszubach również możemy odwiedzić Kamienne kręgi w dwóch miejscach: w Węsiorach i Odrach. W tym magicznym miejscu możemy również odwiedzić dwa Parki Narodowe. Takie jak Słowiński Park Narodowy i Park Narodowy Bory Tucholskie. Warto również zwiedzić skansen nad jeziorem we Wdzydzach Kiszewskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *