A
A+
A++
Logo Zwiedzaj kaszuby

WYZNACZ TRASĘ SWOJEJ WYCIECZKI

Dodaj atrakcje, które chcesz zobaczyć i sprawdź swoją trasę wycieczki

TWOJA WYCIECZKA

Trasy w okolicach Pomieczyna

data: 2013-07-22

Mapa z zaznaczonymi trasami NW.

Trasa nr 1 (wokół Hejtusa)

Po wyjściu z terenu Bazy Wypadowej na Kaszubach skręcamy w lewo w kierunku Pomieczyna i bitą główną drogą dochodzimy do rozwidlenia dróg w Pomieczynie Małym, gdzie trzeba skręcić w prawo (ok. 900 m). W dalszym etapie maszerujemy prosto, lekko pod górę w kierunku Pomieczyńskiej Huty (przy kaplicy przydrożnej). Najpierw idziemy pomiędzy polami i zabudowaniami, a następnie dochodzimy do lasu (po kolejnych 900 m). Po przemierzeniu 500 m docieramy do rozwidlenia dróg i skręcamy mocno w prawo. Na tym odcinku trasy w niektórych miejscach możemy napotkać trudności w przejściu drogi z powodu podmokłego terenu. Idąc cały czas prosto wychodzimy z lasu, dochodzimy do szerokiej drogi leśnej Pomieczyno ? Sianowska Huta (przy kapliczce) i tu skręcamy w kierunku Bazy Wypadowej w prawo. Następnie wracamy szeroką drogą bitą i po przejściu 400 m docieramy do punktu wyjścia.

 


Punkt wyjścia:

Baza Wypadowa na Kaszubach w Hejtusie k/Pomieczyna ul. Słupia 30

Poziom trudności:

łatwa

Długość szlaku:

3.7 km

Rodzaj dróg:

100 % drogi leśne

Czas przejścia:

0.75 h

Trasa nr 2 (Jezioro Otalżyno)

Wyruszając z Bazy Wypadowej na Kaszubach maszerujemy w lewo w stronę wsi Pomieczyno szeroką bitą drogą. Przemierzamy ok. 1,3 km i dochodzimy do drogi asfaltowej, a następnie do skrzyżowania. Przechodzimy na drugą stronę ulicy (uwaga na przejeżdżające dość często pojazdy), skręcamy w lewo i od razu w prawo. Pokonując kolejny odcinek ? ok. 1,5 km drogą asfaltową (z niewielkim odcinkiem płyt betonowych) wchodzimy na drogę bitą i idziemy prosto. Przy rozwidleniu dróg trzymamy się cały czas prawej strony i pokonujemy niewielkie wzniesienie. Na kolejnym skrzyżowaniu podążamy prosto, docierając do jeziora Otalżyno i prawą stroną jeziora (ul. Otalżyńska) obchodzimy je dookoła mijając wieś Otalżyno (do wsi trasa liczy ok. 5,5 km). Wzdłuż trasy znajdują się dwa niestrzeżone kąpieliska. Po przejściu ul. Otalżyńskiej dochodzimy do ul. Jeziornej i skręcamy w nią w lewo, wciąż obchodząc jezioro Otalżyno. Po pokonaniu kolejnych 2,5 km poruszając się według oznaczeń, mijamy ul. Wczasową, maszerując na wprost. Przechodzimy obok stawu i po kolejnych 800 m skręcamy w lewo. Następnie po 200 m skręcamy w ul. Hrabstwo, przemierzamy 700 m, dochodzimy do rozdroża, które mijamy idąc dalej prosto wśród pól uprawnych. Przy najbliższym rozwidleniu dróg kierujemy się w prawą stronę idąc cały czas główną drogą. Docieramy do miejscowości Otalżyno Pomieczyńskie, skręcamy w prawo i wracamy tą samą drogą w kierunku Pomieczyna. Po 800 m drogi bitej dochodzimy do drogi asfaltowej, pokonując nią kolejne 1,5 km. W miejscowości Pomieczyno, na skrzyżowaniu dróg, skręcamy w prawo i od razu w lewo w kierunku miejscowości Hejtus.

 


Punkt wyjścia:

Baza Wypadowa na Kaszubach w Hejtusie k/Pomieczyna ul. Słupia 30

Poziom trudności:

trudna

Długość szlaku:

15.0 km

Rodzaj dróg:

20 % drogi asfaltowe, 80 % drogi leśne

Czas przejścia:

3.5 h

Trasa nr 3 (Sianowska Huta)

Wychodzimy z Bazy Wypadowej na Kaszubach i skręcamy w prawo (razem z żółtym szlakiem) w kierunku Sianowskiej Huty. Po przejściu 300 m szlak żółty skręca w prawo, a my mijamy kapliczkę przydrożną i idziemy prosto. Wchodzimy do lasu, po przejściu kolejnego odcinka o długości 1,5 km po lewej stronie drogi znajduje się dobre miejsce na odpoczynek, a po kolejnych 100 m dochodzimy do rozwidlenia dróg. Od tego miejsca szlak zatacza dużą pętlę dając możliwość pójścia obiema stronami. Idziemy cały czas prosto główną drogą w kierunku Sianowskiej Huty. Mijamy jeziorko i dochodzimy do zabudowań w Sianowskiej Hucie. W centrum wsi, na kolejnym rozwidleniu mamy możliwość skrócenia trasy (jest to miejsce, gdzie rozpoczyna się mała pętla w kierunku leśniczówki w Sianowie). Na skrzyżowaniu dróg asfaltowych, wybierając dłuższą trasę skręcamy w lewo i idziemy w kierunku leśniczówki w Sianowie ? do jeziora Mokre Łąki Małe. Po kolejnych 100 m dochodzimy do rozwidlenia, trzymając się lewej strony kierujemy się pod górkę. Po przejściu ok. 1 km od wsi docieramy do rozejścia dróg w lesie i skręcamy lekko w prawo. Kiedy dotrzemy do skrzyżowania dróg (po 300 m), skręcamy w lewo i dochodzimy do leśniczówki w Sianowie i Jeziora Mokre Łąki Małe (po 400 m). Przez 400 m wracamy tym samym odcinkiem i na rozwidleniu idziemy lekko w lewo pokonując dość znaczne wzniesienie. Do Sianowskiej Huty wracamy drogą pomiędzy polami uprawnymi, przez odcinek ok. 1,5 km. Dochodzimy do połączenia szlaków, skręcamy w lewo i idąc przez wieś dochodzimy do skrzyżowania dróg (koniec małej pętli w kierunku leśniczówki w Sianowie). teraz skręcamy w lewo w drogę asfaltową prowadzącą przez wieś Sianowska Huta. Szlak skręca z drogi asfaltowej w prawo w szeroką drogę leśną wracając w kierunku Bazy Wypadowej w Hejtusie. dość długi odcinek trasy prowadzi lasem, doprowadzając do połączenia szlaków, skąd wracamy w kierunku Hejtusa szeroką drogą leśną.

 


Punkt wyjścia:

Baza Wypadowa na Kaszubach w Hejtusie k/Pomieczyna ul. Słupia 30

Poziom trudności:

trudna

Długość szlaku:

14.6 km

Rodzaj dróg:

15 % drogi asfaltowe, 85 % drogi leśne

Czas przejścia:

3.5 h

*informacja udostępniona przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby

Polityka Prywatności Mapa strony Kontakt Deklaracja dostępności