A
A+
A++
Logo Zwiedzaj kaszuby

WYZNACZ TRASĘ SWOJEJ WYCIECZKI

Dodaj atrakcje, które chcesz zobaczyć i sprawdź swoją trasę wycieczki

TWOJA WYCIECZKA

Trasy w okolicach Sierakowic

data: 2013-07-23

 

Mapa z zaznaczonymi trasami NW.Trasa nr 1 (Sierakowice - Dąbrowa Puzdrowska)

Marsz rozpoczynamy spod Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach przy ul. Kartuskiej 27. Poruszamy się prosto chodnikiem według oznaczeń w stronę centrum Sierakowic. Należy zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię! Po przejściu ok. 330 m skręcamy w ulicę Podgórną. Trasa biegnie chodnikiem lekko w górę. Maszerujemy prosto ok. 500 m i docieramy do skrzyżowania. Po lewej stronie znajduje się krzyż, przy którym należy skręcić w lewo w ulicę Gryfa Pomorskiego. Po przemierzeniu kolejnych 200 m kończy się szosa i zaczyna droga polna, którą poruszamy się prosto wzdłuż zielonego szlaku pieszego, mijając skręt w kierunku Dąbrowy. Piękne widoki malowniczych łąk i pól urozmaicą marsz. Idąc prosto zostawiamy zielony szlak po lewej stronie. Droga prowadzi lekko w dół i po pokonaniu ok. 1 km skręcamy ostro w lewo według oznaczeń i wzdłuż zabudowań gospodarczych. Przemierzając kolejny odcinek prosto dochodzimy do drogi Puzdrowo ? Dąbrowa ( na 2,70 km) gdzie skręcamy w lewo. Po ok. 200 m docieramy do miejscowości Dąbrowa Puzdrowska. Tu maszerujemy wśród zabudowań dochodząc do samotnie stojącego krzyża przed którym należy skręcić w prawo (biegnie tu również zielony szlak pieszy). Maszerujemy szutrową drogą prosto, po drodze mijając stary dworek oraz pięknie rozpościerające się widoki na Dolinę Słupi. Na ok. 4,30 km naszej trasy skręcamy według oznaczeń w lewo (oznaczenie na kamieniu). Po paru metrach mijamy kapliczkę po prawej stronie, cały czas trzymając się lewej strony. Trasa zaczyna prowadzić dość ostro pod górkę polną drogą. Po ok. 50 m zakręcamy ostro w lewo mijając po prawej stronie miejscowość Janowo i zabudowania gospodarcze. Kierujemy się według oznaczeń i po kolejnych 70 metrach skręcamy ostro w prawo. Maszerujemy polną drogą prosto i docieramy do zabudowań idąc cały czas szutrową drogą. Na około 6 km naszego marszu zaczynają się płyty asfaltowe (lekko w górę) którymi dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Źródlaną gdzie należy skręcić w lewo przy krzyżu. Dalej poruszamy się prosto aż do ulicy Kościerskiej w kierunku centrum Sierakowic. Tu warto zwrócić uwagę na dość często przejeżdżające auta. Docieramy do ulicy Kartuskiej gdzie skręcamy w prawo poruszając się bezpiecznie chodnikiem się w stronę Gminnego Ośrodka Kultury.

 


Punkt wyjścia:

Gminny Ośrodek Kultury przy ul. Kartuskiej 27

Poziom trudności:

trudna

Długość szlaku:

8.0 km

Rodzaj dróg:

20% drogi asfaltowe, 80% drogi leśne i polne

Czas przejścia:

2 h

Trasa nr 2 (Kamienicki Młyn)

Punktem wyjścia jest parking usytuowany pod tarasem widokowym Zamkowej Góry w Kamienickim Młynie. Czeka nas piękna i malownicza trasa wśród bajecznych lasów Mirachowskich. Trasa jest jednokierunkowa ze względu na jej specyfikę. Po wyruszeniu z parkingu kierujemy się według oznaczeń i zaraz po ok. 70 metrach skręcamy w lewo w stronę Kamienickiego Młyna. Po pokonaniu kolejnych 60 metrów skręcamy w prawo w polną dróżkę kierując się w las wzdłuż pól. Maszerujemy w górę, sporym wzniesieniem i krętą szutrową dróżką leśną. Po przejściu ok 600 metrów skręcamy według oznaczeń w lewą stronę poruszając się lasem. Maszerujemy cały czas prosto i po pokonaniu około 1 km skręcamy ostro w lewo i tu wchodzimy w głęboki las. Trzymamy się cały czas prawej strony. W przypadku niesprzyjającej pogody możemy natknąć się tu na lekko podmokły teren. Maszerujemy leśnymi ścieżkami wśród bukowego lasu. Amatorzy grzybobrania znajdą tu mnóstwo leśnych plonów. Po pokonaniu ok. 2 km za strumykiem skręcamy ostro w prawo poruszając się według oznaczeń. Po ok. 450 m docieramy do rozwidlenia na którym skręcamy w prawo wchodząc na szeroką szutrową drogę. Atmosfera bajecznego lasu jak i pojawiający się od czasu do czasu jego mieszkańcy stanowią dodatkowy atut tej trasy. Po przemierzeniu kolejnego odcinaka docieramy do szlabanu i tu skręcamy ostro w lewo. Teraz węższą drogą idziemy przez ok. 650 m prosto po czym skręcamy ostro w prawo. Dróżka jest dość kręta jednak prowadzi płaskim terenem. Po przemierzeniu ok. 500 m skręcamy w lewo. Pokonujemy kolejny odcinek trasy i skręcamy w prawo - Tu znajdują się oznakowania (drewniane strzałki) prowadzące na szczyt Zamkowej Góry i tarasu widokowego, z którego można podziwiać piękną panoramę na sześć jezior Białe, Czarne, Junno, Kamienickie, Odnoga oraz Potęgowskie. Dalsza część trasy prowadzi ostro w dół wąskim wąwozem. Docieramy do szerokiej szutrowej drogi ? początkowego odcinka trasy skręcając w lewo schodzimy ostro w dół i powracamy do punktu wyjścia.

 


Punkt wyjścia:

Parking przy tarasie widokowym Zamkowej Góry w Kamienickim Młynie

Poziom trudności:

trudna

Długość szlaku:

7.0 km

Rodzaj dróg:

100% drogi leśne

Czas przejścia:

2 h

 

Trasa nr 3 (Załakowo)

Trasa rozpoczyna się z malowniczo położonego ?Dworku na Błotach? w Załakowie. Marsz rozpoczynamy z parkingu za którym skręcamy w lewo. Trasa prowadzi polnymi drogami. Pokonujemy ok. 465 m i skręcamy w prawo. Maszerujemy wśród pól, mijamy przydrożny krzyż kierując się nadal prosto. Po przejściu 700 m docieramy do miejscowości Kowale. Wędrujemy prosto przemierzając odcinek 450 m i skręcamy w prawo. Na ok. 2 km naszej trasy skręcamy w prawo. Ponownie będziemy musieli skręcić w prawo po pokonaniu kolejnych 500 m. Maszerujemy między polami przez ok. 800 m i skręcamy w prawo. Pokonujemy 600 m i kierując się według oznaczeń skręcamy w lewo. Idziemy lekko pod górę i dochodzimy do punktu wyjścia.

 

 

 


 

Punkt wyjścia:

?Dworek na Błotach? w Załakowie

Poziom trudności:

łatwa

Długość szlaku:

4.0 km

Rodzaj dróg:

100% drogi polne

Czas przejścia:

1 h

 

Polityka Prywatności Mapa strony Kontakt Deklaracja dostępności